​​​“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.”

Laik Cumhuriyete ve demokrasiye giden yolda 01 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasının önemi büyüktür. Türkiye Cumhuriyeti’nin niteliği 01 Kasım 1922’de bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tescil edilmiştir. Büyük Atatürk’ün Nutuk’ta belirttiği gibi “Egemenliğin millete ait olduğu ve milletin kendi kaderine sahip olmak istediği yeni bir sistemde saltanattan söz edilmesi zaten mümkün ve kabul edilebilir değildir.”

Saltanatın kaldırılmasından 97 yıl sonra yine saltanat heveslilerinin olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak, Türk milleti egemenliği saraydan almıştır ve saraya bırakmayacaktır.” Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkmilletine söz vermiştir. Bu duruşumuzdan asla ödün vermeyeceğiz.

01 Kasım 1928 Harf Devrimi Cumhuriyet Devrimi’nin karakteri açısından önemlidir. Harf Devrimi Türk milletini köklerinden kopardığı safsatası üzerinden yapılan saldırıların bilimsel ve tarihsel dayanağı olmadığı kesindir. Yeni Osmanlıcılık hayalleri ile ülkemizin sürüklendiği Orta Doğu bataklığının farkındayız. Bir Orta Doğu devleti olmamak için Cumhuriyet Devrimine tümüylesahip çıkmak zorundayız. Harf Devrimi bu yönüyle Cumhuriyet Devrimlerinin en fark yaratanıdır.

Büyük Atatürk’ün yaratıcısı olduğu Cumhuriyet Devrimlerini ve bütün kazanımlarını sonsuza kadar koruyacağız ve yaşatacağız…

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Top