ŞU ÇILGIN TÜRKLERDEN BİRİ

 “Ankara Havaalanı’nda Vecihi ile Eşref Usta’nın Muğla’dan getirdiği keşif uçağının kuyruğuna ve gövdesinin iki yanına Türk uçağı olduğunu belirten işaretler yapılıyordu. Silahçılar uçağın üç makineli tüfeğini elden geçirdiler. Önde iki sabit, gözlemcinin önünde de bir oynak makineli tüfek vardı. Üçü de zehir gibiydi. Uçağa, bomba atmak için geliştirdikleri düzeneği de taktılar.

          Vecihi uçağa ‘İsmet’ adının verilmesini önermiş, Hava Genel Müdürlüğü de çok üzdüğü İsmet Paşa’nın gönlünü almak için uçağa bu adın verilmesini kabul etmişti.

          Uçak ertesi gün Malı köy Havaalanı’nda olacaktı.”

          Ertesi gün… “İsmet Uçağı, uzaktan yansıyan top sesleri arasında, ufukta görününce havaalanında görevli olan herkes pist başına koştu.

          Uçak kanatlarını sallayarak bir tur atıp alanı ve Malı köy İstasyonu’ nu  selamladı. Sonra süzüldü, yumuşakça indi, ilerleyip durdu. Vecihi ile Hamdi sevinç gösterileri arasında uçaktan atladılar.

          Alıcı gözle bakan Abdullah Usta uçağı beğendi, diz çöküp uçağın tekerleğini öptü, sonra kollarını açıp Vecihi ile Hamdi’yi kucakladı.

          Günün tek iyi olayı bu yeni uçağın gelmesiydi.”

          Vecihi Hürkuş, Malıköy Havaalanı’na inen İsmet Uçağı’nın pilotuydu. Turgut Özakman’ın Bağımsızlık Savaşımızı böyle anlattığı kitabındaki “Şu Çılgın Türkler” den biriydi.

          Vecihi Hürkuş’un İstanbul Tophane’de, 6 Ocak 1896’ da başlayan yaşamı baştan sona ulusal havacılığımıza adanmıştı. Uçak makinisti, pilotu, makine mühendisi bir Türk askeriydi. Balkan Savaşı’na gitmiş, arkasından Birinci Dünya Savaşı’nın Bağdat ve Kafkas cephelerinde savaşmış, sonunda uçağıyla Bağımsızlık Savaşımıza katılmıştı. İnönü ve Sakarya muharebelerinin hava kahramanı, Bağımsızlık Savaşımızın ilk ve son uçuşunu gerçekleştiren pilot olarak ulusal tarihimize yazılmıştı. Savaştan sonra “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası” ile ödüllendirilmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kendisine üç kez “takdirname” verilmişti.

          Vecihi Hürkuş’un “Kurtuluş”tan sonraki yaşamı, Cumhuriyetimizin “Kuruluş” dönemi ve sonrasında ulusal havacılık için verdiği, olumsuzluklara karşın yılmadan sürdürdüğü hüzünlü bir kavgadan ibarettir.

          İzmir Seydiköy’de açılan Tayyare Okulu’nda eğitmenliğe başlamışken İzmit Tayyare Bölüğü’ne atanması, savaş ganimeti uçak motorlarından yararlanarak ilk uçağını yapması, uçabilirlilik sertifikasını almadan ilk uçuşunu yaptığı için cezalandırılınca Hava Kuvvetleri’nden ayrılması ve Türk Tayyare Cemiyeti’ne katılması…

          Atatürk’ün kurdurduğu ve halkın bağışlarıyla yaşayan Türk Tayyare Cemiyeti, 1925 – 1936 yılları arasında Hava Kuvvetleri’ne, halkın verdiği bağışlarla, bağışçının adı verilen yaklaşık üç yüz uçak kazandırdı. Bu uçaklardan birisi de “Fethiye” uçağıydı.

          Milli Savunma Bakanlığı’nın Kayseri’de kurduğu Tayyare ve Motor Anonim Şirketi’nde çalışması ve Ankara – Kayseri arasında ilk hava yolları uçuşlarını gerçekleştirmesi… Fabrika kapandıktan sonra Kadıköy’de kiraladığı bir keresteci dükkanında iki kişilik, tek motorlu, ilk Türk uçağını yapması ve ilk uçuşu, Bakanlıktan yine uçabilirlilik sertifikası alamaması… Türk Tayyare Cemiyeti yararına yapılan Türkiye turu…

          İlk özel Vecihi Tayyare Mektebi’ni kurması, yetişen öğrencilere denklik verilmeyince de okulun kapanması… Atatürk’ün kurdurduğu Türk Kuşu’nda başöğretmenliği, üniversite öğrencileriyle çalıştığı Kanatlılar Birliği’ni kurması, zirai ilaçlama yapmak üzere Türk Kanadı şirketini kurması…

          Kırkıncı hizmet yılını kutladığı 1954 yılında Hürkuş Hava Yolları’nı kurması, Türk Hava Yolları’nın seferden kaldırılmış sekiz uçağını alsa da uçamaması, kalan tek uçağıyla Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nün maden aramalarında yıllarca uçması…

          Vecihi Hürkuş, maaşı bile hacizli ve borç içinde geçen son yıllarında anılarını yazmaya başlamıştı. 1969 yazının 16 Temmuz’unda, Ankara’daki bir hastane odasında, Türk Havacılık tarihinin bu önemli sayfası sessizce kapandı.

GÜNGÖR BERK

ADD BDK ÜYESİ

Top