DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’ NDE ADD TARSUS ŞUBESİ’NDEN KADIN TİYATROSU ETKİNLİĞİ

 

Atatürkçü Düşünce Derneği  Tarsus Şubesi, Dünya Emekçi Kadınlar  gününde Tarsuslu Hanımlara bir sürpriz yaptı. Dört yıl önce Bursa Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kurulan ve  oyuncuları  amatör hanımlardan oluşan güzel  ve başarılı Tiyatro grubunu  davet etti.

Amatör  ev hanımlarını yöneten,  onlara  tiyatroyu öğreten  ve onları yüreklendiren, motive eden  Tarsuslu Tiyatro Sanatçısı  Erdal Gülver’ di. Dört yıldır aynı ekiple tamamen gönüllülük esasına göre çalışan Erdal Gülver, yine gönüllü oyunculuk yapan öğrencilerini çok başarılı buluyordu.Şimdiye kadar sahneye koydukları  iki oyunu da yüzlerinin akı ile başardılar.Hiç para talep etmeden  daha çok  Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Yardımseverler Derneği  gibi derneklere karşılıksız oynadılar. Bursa çevresinde ki il ve ilçelerde, Eskişehir’ de  oyunlarını başarı ile sahnelediler.

Erdal Gülver Hoca , öğrencilerinden  memleketi Tarsus ‘ ta da oynamalarını istedi.Dünya Emekçi Kadınlar Günü ‘ ne yakışacak  yazarı İnan ç Yılan, öğreten ve yöneten Erdal Gülver olan ,  kadına şiddeti konu alan “ Anam  Bacım Avradım”  adlı oyun  Tarsus’ a taşındı.

Bize bir sürpriz de Nilüfer Kent Konseyi Başkanı  olan ,Tarsus’ ta  on yıl Kasım Ekenler Orta Okulu’ nda öğretmenlik  ve TÖBDER Başkanlığı yapan Fehmi Enginalp’in  değerli eşiyle tiyatro grubu ile birlikte gelmesiydi.

Yönetmen Erdal Gülver ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp ile kadın oyuncular Özgecan Aslan’ ın anıt mezarına gitmek istediklerini söylediler. Atatürkçü Düşünce Derneği

Yöneticileri ile Mersin Şehir Mezarlığında bulunan Özgecan Aslan’ ın anıt mezarı ziyaret edildi. Dualar yapıldı.Bir oyuncu Hanım tarafından basın açıklaması okundu.Bu kötü olay protesto edildi.Kadına şiddet  kınandı.Tarsus’ a dönüldü.

Kadın Tiyatrosu gurubu Tarsus Kent Konseyini , ADD Başkanı M. Banu Ertoprak ve ADD yöneticileriyle  ziyaret etti.Yönetmen Erdal Gülver  Kadın Tiyatrosunun  kuruluşuyla ilgili bilgi vererek, Tarsus Kent Konseyi’ nin de bir tiyatro kurmasını önerdi.Bizden örnek alan Eskişehir ve Polatlı Kent Konseyleri de tiyatro oluşturdular dedi. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp konuşmasında aynı öneride bulunarak, kendi çalışmalarından söz etti.Bir birimizden alacağımız çök şey var dedi. Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ufuk Başer ise Tiyatro kurma çalışmalarına başlayacağız. Yardımlarınızı isteyeceğiz dedi.Erdal Gülver kendisinin kuruluşta gerekli yardımı yapacağını beyan etti. Tiyatro grubu Tarsus Kent Konseyine veda etti.

Salon dolduktan sonra,  Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı M.Banu Ertoprak kısa konuşmasında ,Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerini anlattı. Bunlardan Resim yarışmasında derece alan Lise öğrencilerini tek tek sahneye alarak onları seyirciye tanıttı.Başarılarının devamını diledi.Birinci olan AKBAL’ dan Öykü Küçüköner ve AKBAL  Okul Aile Birliği Başkanı Hakan Arkan ADD  Başkanı M. Banu  Ertoprak’ a çiçek sundular.Teşekkür ettiler.

Yönetmen Erdal Gülver oyun başlamadan  önce Tarsuslu İstanbul Şehir Tiyatrosu yazar, oyuncu ve yönetmeni Haşmet Zeybek ile İsmail Hakkı Bilgenoğlu ile Tarsus Lisesi’ nde sac ayağı olduklarını, Liseli diğer arkadaşlarıyla tiyatroyla Lise’ de tanıştıklarını, Tarsus Halkevi’ nde tiyatro yaptıklarını söyleyerek, kaybettiğimiz tiyatrocularımız Haşmet Zeybek ile İsmail Hakkı Bilgenoğlu’ nu saygı ile anıyorum derken çok duygulandı. Lise de birlikte tiyatro yaptığı arkadaşlarından Ali Korkmaz, Yusuf Öz ile Caner Öztaş’ ı sahneye çağırarak onları onore etti.Onlar da kısaca anılarından bahsettiler.

09 Mart 2017 Perşembe günü saat : 19.00 ‘ da  başlayan  “Anam Bacım Avradım”   oyunu Tarsus Kültür Merkezi Büyük Salon’ da  ilgiyle izlendi.Konu her gün gazete sayfalarına yansıyan kadın cinayetleri, namus anlayışı, kadına şiddet sahneleriydi.Müzikli oyun ‘ da  Kadın oyuncuların başarılı yönlerinden biriyse,  erkek rollerini de kadınların oynamasıydı.kadın oyuncuların erkek rollerini ustaca oynamaları dikkat çekti ve seyircilerce çok beğenildi ve sık sık alkışlandı.

Pek bu güne kadar Tarsus’ ta  tiyatro eserlerinin sahnelendiği günlerde görülmeyen,  büyük çoğunluğu kadın olan izleyiciler büyük salonu doldurdular.Oyunun bitiminde seyirciye verilen mesaj çok etkiliydi. Mesajı veren oyuncu,   şiddete maruz kalan kadının anan, bacın, avradın olduğunu, kadına şiddete hepimizin karşı çıkması gerektiğini   erkeklere ve kadınlara haykırdı.Bir çok seyirci göz yaşlarını tutamadılar.

Oyun bitiminde  oyuncular ve yönetmen Erdal Gülver ile Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp ayakta uzun süre alkışlandılar.Tüm sanatçılara çiçek takdim edildi.Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı M. Banu Ertoprak  Yönetmen Erdal Gülver’ e  teşekkür plaketi verdi.ADD Kültür Sanat- Eğitim Kolu Başkanı ressam Şaban Daşcı ise Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’ e keza teşekkür plaketi takdim etti.

Yönetmen Erdal Gülver salonu çok beğendiğini söyledi. Tarsus tiyatro seyircisini de oyunu sessizce izlemeleri sebebiyle takdir ettiğini bildirdi.Tarsus’ a iyi ki geldik.Bizim en çok memnun olduğumuz  turnemiz oldu.ADD Yöneticilerine ilgilerinden dolayı çok teşekkürler ediyoruz.Yeni hazırladığımız Aziz Nesin’ in Zübük adlı eserini de Tarsus’ a gelip oynamak isteriz  dedi.

Tiyatro grubu Tarsus Baraj ve Şellalesi, Kleopatra Kapısı ziyaretlerinden sonra  Çukurova Belediyesi  Orhan Kemal Salonu’ nda aynı oyunu oynamak üzere Adana’ ya yolcu edildi.

20170309_193815_resized 20170309_180029_resized 20170309_193729_resized