AYDIN ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE ADD AYDIN ŞUBESİNDEN   ÇANAKKALE ŞAVAŞLARINDA ŞEHİT OLAN AYDINLILARA BÜYÜK VEFA ÖRNEĞİ

Çanakkale Savaşı sadece ulusal tarihimizin değil, sonuçlarını hepimizin bildiği dünya tarihinin de akışını değiştiren önemli bir savaş olmuştur. Çanakkale haritalardan ve hafızalardan silinmek istenen bir milletin varoluş mücadelesi verdiği “yok olmayacağım” dediği yerdir. Çanakkale savaşı sadece gecesini gündüze katan kahraman Türk askerinin mücadelesi değil aynı zamanda cephe gerisinde kalanlarında savaşı olmuştur. Çocukları, eşleri cephede savaşan anaların savaşı olmuştur. Mücadele böylelikle sadece muharebe siperlerinde değil evde tarlada ve yaşamın her alanında, Anadolu da topyekün verilmiştir. Çanakkale sıradan bir tarih öyküsü değil, Türk’ün dirilişi, M. Kemal Atatürk’ün ortaya çıktığı, Emperyalizme meydan okunan bir büyük tarihsel olaydır.

Bir millet kahramanlık destanını hep birlikte yazmıştır. Çanakkale’de savaşanlar yaşamak, yaşatmak için öldüler. Milli Mücadele’yi kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu hazırlayıp bugünlere gelmesini sağlayan bu cephede verilen hayatlardır.

Bu büyük zaferde Aydınlılarında büyük fedakarlıkları ve kahramanlıkları vardır. Çanakkale de resmi evraklara göre şehit olan Aydınlıların sayısı 1662’dir.  Mevcut araştırmalara dayanarak Çanakkale Savaşına ne kadar Aydınlı’nın gittiğini ve kaçının geri dönebildiğini ise bilemiyoruz. Yine resmi rakamlara göre Aydın Çanakkale’de en çok şehit veren iller içinde Bursa; 2914, Balıkesir 2732, Konya; 2522, Kastamonu; 2226, Manisa 2131, Denizli;2089, Çanakkale 1797, Ankara 1764, İzmir 1722, Afyonkarahisar 1687, İstanbul 1670’ den sonra 12. Sırada yer almıştır.

Çanakkale Zaferinin 102 yılında Aydın şehitlerine önemli bir eserle minnet ve saygısını ifade etti.

Çanakkale- Aydın, Aydın Çanakkale Büyük Vatan Savunmasında Çanakkale Savaşlarında Şehit Olan Aydınlılar isimli araştırma eserin yazarları Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr Günver Güneş ile Yerel Araştırmacı- Yazar Abdülkadir Turhan kitabın tanıtım toplantısında “…Bu vatan için toprağa düşmüş askerine insanına, şehidine yeterince sahip çıkamayan bir milletin geleceğe güvenle bakması mümkün değildir.  Şüphe yok ki Çanakkale savaşları her şeyden önce kendi milli tarihimiz, bu günümüz, yarınımız için önemlidir. Cennet vatanımızı bize miras bırakan Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere, vatan toprağı uğruna toprağa düşmüş aziz şehitlerimize şükran ve minnet borçluyuz. Bizim çalışmamız da bu yüce görevin ifası yolunda atılmış küçücük bir adımdır.  Çanakkale’de biz vatan topraklarımızı savunduk, vatan için öldük. Bu sebepledir ki önce biz sahip çıkmak zorundayız. Çanakkale’yi, Çanakkale Savaşlarını anlatmak olduğu kadar yazmanın da zorluğunu belirterek başladıkları konuşmalarında  “Çanakkale’nin ruhunu yansıtacak kelimeleri bulmak kolay değildir.  Çanakkale’yi yazmak onur ve gurur verici olduğu kadar, başka bir açıdan ise insanın omuzlarına ağır bir sorumluluk yüklüyor.

Araştırmanın 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu ve ADD Aydın Şubesinin bir projesi olarak ortaya çıktığını kaydettikleri konuşmalarında hayatlarını hiç düşünmeden feda ederek bir vatan bırakan şehitlerimize borcumuzu onların anılarına sahip çıkarak, onların anılarını yaşatarak gelecek kuşaklara aktararak ödemiş olacağız”.Dediler.    Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür yayını olarak 2000 adet basılan kitap muhtarlıklara, okullara, dernek ve odalara ücretsiz olarak dağıtılacaktır.  591 sayfa olan kitap bu başlıkta Çanakkale Savaşları konusunda yazılmış ilk eser olma özelliğini taşıyor. Resmi belgelerde kayıtlara geçmiş Çanakkale Savaşlarında şehit düşen Aydınlıları ilçe ilçe, kasaba  kasaba, köy köy, mahalle mahalle sayılarını veren çalışmada    Çanakkale’de Aydın Merkez İlçe 244+33(Dalama 12,Umurlu 14,Işıklı 5, Çeştepe 2) =277,Nazilli 306, Çine 280, Karacasu 161, Bozdoğan 118, Yenipazar 104, Kuyucak 82, Kuşadası 74, Söke 60, Koçarlı 40, Karpuzlu 34, Buharkent 30, Köşk 28, Sultanhisar 26, Germencik 22, İncirliova 20 vatan evladı büyük vatan savunmasında şehit düşmüşlerdir. Ortaya konulan kayıtlardan kimi kardeş ve akraba çocuklarının da aynı gün ve aynı cephe de bağımsız bir ülkede yaşama ideali uğruna hayatlarını feda ettikleri belgelenmiştir. Ciddi bir envanter çalışması yapıldığı gözlenen araştırmada tek tek şehit isimleri yanında , mezhep, etnik kimliklerine göre yapılmış tasnif ve değerlendirmeler yapılmıştır. Şehitlerin benzer isimleri, lakapları, sınıf ve rütbeleri, şehit oldukları yer ve yılı, cephe de şehit düşen akraba ve kardeş çocukları, aynı gün ve aynı yerde şehit olanlardan başka unutulmuş olan Edirnekapı şehitliğinde Çanakkale savaşlarında şehit olan 89 Aydınlı ile Çanakkale savaşlarının kahraman 27. Alay Komutanı Binbaşı Halis’in Aydınlı olduğu gerçeği gözler önüne serilmiştir. Yine bir başka kahramanlık öyküsünün kahramanı Aydınlı Kazım Çavuş’un hikayesinin anlatıldığı araştırma eserde 13 yaşında şehit olan Kuyucak’ın Horsunlu bucağı Dereköy’ünden Koca Yusufoğlu Hasan, 15 Yaşında şehit olan Çine Askerlik Şubesine kayıtlı Hüseyin Çavuşoğlu Hasan Ali, Yine 15 Yaşında şehit olan Aydın Merkez nüfusuna kayıtlı Haliloğullarından Mehmetoğlu Mehmet’in henüz hayata doyamadan, bıyıkları terlemeden vatan uğruna hayatlarını feda edişleri yer almıştır. Hayatı cephelerde geçmiş 47 yaşında Aydın’ın en yaşlı şehidi Söke Atburgaz’ı nüfusuna kayıtlı Bektaşoğlu Veli ile 46 yaşında şehit olan Karacasu Karacaören nüfusuna kayıtlı Kaçaroğullarından İsmailoğlu Mehmet’i bu araştırma sayesinde öğrenmiş bulunuyoruz.

Yazarlar araştırmalarını Aydın’dan büyük vatan savunması için giden ve dönmeyen tüm kahramanların aziz hatıralarına hediye etmişlerdir.

canakkale-aydin-kitap gunver-gunes-abdulkadir-turhan