ADD Polatlı Şubesi “Cumhuriyetin dünü, bugünü ve yarını konulu” söyleşi programı düzenledi

Atatürkçü Düşünce Derneği Polatlı Şubesince 06 Mart Pazartesi günü yoğun bir katılımla “Cumhuriyetin dünü, bugünü ve yarını konulu” söyleşi programı düzenledi. Programa; Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, TBMM eski Başkan Vekili ve ADD Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan, Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek konuşmacı olarak katıldı. Programda ADD Polatlı Şube Başkanı Av. Hatice Hatipoğlu ve Yönetim Kurulunun yanı sıra, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Program saygı duruşu, İstiklal Marşının ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin okunması ile başladı. Daha sonra konuşmacıların siyasi geçmişi hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Programda, Anayasa Değişikli Referandumu konuşuldu. Konuşmacılar tarafından katılımcılara, “Evet” çıkarsa ne olacak “Hayır” çıkarsa ne olacak konularında bilgiler verildi. Programda genel olarak şu ifadeler kullanıldı: “Cumhuriyet Rejimi, Milli İradeyi Saray’dan alıp millete vermişti. Şimdi ise, Milletten alınıp yeniden Saray’a veriliyor. Buna Milli irade denmez. Devletin tüm yetkileri tek kişiye devrediliyor. Bu bir rejim değişikliğidir. Adı da Başkanlık Rejimidir. Üstelik Türk Tipi değil, Amerikan dayatmasıdır. Ülkemizin, milletimizin kaderi tek bir kişinin iki dudağı arasında olacaktır. Bu yetki Atatürk’e bile verilmemiştir. Verilmemesi de doğrudur. Kaldı ki Atatürk böyle bir yetkiyi zaten yanlış bulmuştur. Siyasi partilerin ve milletvekillerinin millete vaat edip de yapabilecekleri hiçbir şey yoktur. Çünkü Milletin iradesi bütünüyle Başkana devredilmiştir. Başkanlık Rejimi ile tüm yetkileri kendisinde toplayan Başkan, isterse Anayasa değişikliğine gizlenen yetkilerle ülkemizin eyaletlere bölünmesinin önünü dahi açabilecektir.”

Yalçınbayır: “Cumhuriyet tek akla emanet edilemez”

Kürsüye ilk olarak gelen Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, yaptığı konuşmada referanduma yönelik olarak “Bizim parasal haklarımızı nasıl bir kişiye emanet ederiz?” dedi ve referandumda evet çıkması durumunda Başkan tarafından çıkarılacak bir KHK ile tüm kurum ve kuruluşların kadrolarının belirlenebileceğini söyledi. Sonrasında ise Cumhuriyetin önemini anlatarak; “Cumhuriyet tek akla emanet edilemez. Biz gücün üstünlüğüne değil, hukukun üstünlüğüne inanıyoruz.”dedi.

Zeybek: “Bu yetkiler sadece Hitler’e verildi”

Sonrasında konuşan Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek ise ülkenin genel durumuna değinerek “Üretim yok, tarım çöktü, sanayi çöktü” dedi. Zeybek; “15 yıl önce halkımızın %90’ı müslümanım derken bugün sayı %60’a düştü.”ifadelerini kullandı. Zeybek, Türkiye’de sultanlık rejiminin kurulmasını isteyenlerin olduğunu, bu yetkilerin dünya tarihinde sadece Hitler’e verildiğini onun da önce Almanya’yı sonra Avrupa’yı ve sonrasında dünyayı kana buladığını söyledi. Zeybek, konuşmasının sonunda “Hayır çıkması için çalışacağız” dedi.

Gürkan; “Bu yetkileri babama bile vermem”

Sonrasında konuşan TBMM eski Başkan Vekili ve ADD Genel Başkan Yardımcısı Uluç Gürkan sözlerine;  “Türkiye 2007 yılına kadar halkın çoğunluğu Müslüman olan tek demokrasiydi ama bu özelliğini 2008 yılı itibariyle bu özelliğini kaybetti. Üzerinde demokrasi şalı, baskıcı bir rejime dönüştü. Eğer bu anayasa değişikliği de kabul edilirse buradan da bir adım geriye gidilecek, tam baskıcı ülkeler kategorisine gireceğiz. Demokrasinin kırıntısı bile kuvvetler ayrılığını gerektirir. Yani yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrılması gerekir.”diyerek başladı. Gürkan, Osmanlı’da bile kadıya ferman geçmediğini hatırlattı. Gürkan, 600 milletvekili konusunda ise “Meclis, 600 tane yüksek maaşlı Cumhurbaşkanlığı ofis boyuna dönüştürülüyor” ifadelerini kullandı. “Bu kadar yetkiyi babaya bile verilmez” diyen Gürkan; “Erdoğan’ı sevmek ayrı, vatanı sevmek ayrı” dedi. Program sonunda ADD Polatlı Şube Başkanı Av. Hatice Hatipoğlu tarafından konuşmacılara hediye takdim edildi.

img-20170307-wa0039 img-20170307-wa0043 img-20170307-wa0049 img-20170307-wa0007 img-20170307-wa0012 img-20170307-wa0017 img-20170307-wa0021 img-20170307-wa0025 img-20170307-wa0031 img-20170307-wa0035