ADD  Kozan Şube ‘Başkanı Av. Zihni Çubukçu’nun  Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle basın açıklaması

 

ATATÜRK ”BEN SİZE TAARRUZU  DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM”

İngilizlerin ve Fransızların başını çektiği kuvvetler  Birinci Dünya Savaşı içinde en önemli cephe olan Çanakkale boğazını geçerek başkent İstanbul’u işgal etmeyi amaçlamışlardır.İngilizler ve müttefikleri devletler bogazları kısa bir süre içinde geçebileceklerini sanıyorlardı. Hatta Akdeniz filo Komutanı İngiliz Amiral Karden kendinden çok emin ve donanmasına çok güveniyordu.2 Mart 1915 tarihinde Londra’ya çektiği telgrafta “havalar müsait giderse iki hafta sonra İstanbul da olacağımızı ümit ediyorum “ demiştir. Türk Ordusu’nun boğazları mayınlaması ve son anda bir gecede Nusret gemisinin denize boğaza döşediği mayınlar ve karadan isabetli top atışları ile düşman kuvvetleri 5-6 saat içinde gemilerinin 1/3 nü kaybettiler. İngilizler ve ortakları devletler denizden Çanakkale’yi geçemediler. Kalan düşman gemileri geri çekildi. İşte bu kazandığımız zaferin adı “Çanakkale deniz zaferidir” Yıllardan buyana  da  Deniz zaferi olarak kutluyoruz.

 

Deniz Zaferini kazandığımızda 26 şehit 50 yaralı verilmiştir. Asıl şehitleri 25 Nisanda başlayan 9 Ocak 1916 günü İngiliz ve Fransızların tamamen yenilmesi ile sonuçlanan 9 aylık döneme verdik, Zafer kazandık zafer ,zafer günü olarak kutlanır,ve gurur günlerimiz kuşaktan kuşağa öz güvenle aktarılır.

Çanakkale savaşı 1. dünya savaşı içinde Galiçya’dan Kafkasya’ya Kafkasya’dan Yemen’e savaştığımız cephelerden en önemlisidir. Birinci Dünya Savaşı Türkleri Anadolu ‘dan atmak ve Orta Asya’ya sürmek için düzenlenen en büyük haçlı seferidir. Çünkü saldırgan Avrupa Devlet’leri ”türkler geldiği yere , Orta Asya’ya sürülmelidir.”diyorlardı.

Çanakkale ‘de Düşman denizden geçemeyince 25 Nisan ‘da karadan saldırıya geçti.

kara savaşları ile birlikte Mustafa Kemal ön plana çıktı.10 Ağustos 1915 ‘de Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal askerlerine verdiği “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” emri ile savaşın kaderini değiştirmiştir.

 

 

Conkbayırı, Arıburnu ve Anafartalar’da Türk Askeri MUSTAFA KEMAL’İN komutasında zaferden zafere koşmuştur.Bir İngiliz yazarı ise “O genç ve dahi Türk Subayının o esnada Conkbayırı’nda olması, müttefikler bakımından en acı darbelerden biri olmuştur. O olmasaydı, o sabah Conkbayırı’nı ele geçirecek ve savaş lehimize sonuçlanacaktı” demiştir. O genç TÜRK Subayı Mustafa Kemal Çanakkale Zaferi’ni kazandığında 34 yaşında bir komutandı.

Türkiye ve Türk’leri  küçümseyen, kolayca yenilip yutulur diyen İngiliz Donanma Komutanı ÇÖRÇİL ‘de Mustafa Kemal’i “savaşın kaderini değiştiren kader adamı” diye tanımlamış ve takdir etmiştir. Bir İngiliz general  Olgander ise” Bir tümen komutanının üç ayrı yerde tek başına giriştiği harekatlarda bir savaşın, hatta bir milletin kaderini değiştirecek büyüklükte bir zafer kazandırdığı tarihte pek enderdir” ifadesi  ile Mustafa Kemal’i takdir etmiştir. Atatürk Çanakkale savaşları ile tarih sahnesine çıkmıştır. Komutanlığı başarıları ve özellikle askerler, subaylar ve yaralılar aracılığı ile ünü memleketin dört bir yanında yayılmıştır. Anafartalar Kahramanı olarak Türk Milleti’nin gönlünde yer almıştır. Çünkü yurdumuzun dört bir yanından 100 binlerce genç, düşmana geçit vermemek için Çanakkale’ye koşmuştur. Mustafa Kemal’de  o gençlerle zafere ulaşmıştır. İşte ATATÜRK 1919’da Samsun’a çıktığı zaman Anafartalar Kahramanı olarak Türk Milleti  tarafından bilinen ve güvenilen bir komutandı. 200 senedir önünde titrediğimiz burnundan kıl aldırmayan Avrupa devletlerini Atatürk’ün önderliğinde Çanakkale de yendik. Çanakkale Zaferleri ile orduya ve Türk Milleti’ne öz güven geldi. Kurtuluş Savaşına da bu öz güvenle girdik. Çanakkale Zaferi ile millet olma bilincine ulaştık.

11 aylık Çanakkale savaşları boyunca Memleketimizin dört bir yanından 500 bin Türk askeri Çanakkale Savaşına katıldı.250 BİN şehit,yaralı,esir ve kayıp verdik.İngiliz,Fransızlar ise 490 bin asker ile Çanakkale Savaşına katıldı 251 BİN ölü,yaralı,esir ve kayıp verdi.

 

Çanakkale Savaşları ile, hiç bir düşmanın, hiç bir ordunun, hiç bir silahın, vatan sevgisinden daha güçlü olmadığını bütün dünyaya gösterdik. Çünkü Türk Milletinde vatan sevgisi her şeyin üstündedir.

büyük Türk Milleti’nin, vatan sevgisi özgür ve bağımsız yaşama bilinci geleneksel kültürünün gereğidir. Bu tür duygu Türk Milleti’nin genetik yapısında vardır.Türk Milleti tarihinin hiçbir döneminde devletsiz kalmamıştır, ve kalamaz. Çünkü o’nun özgür yaşama arzusuna kimse gem vuramaz. Türk Milleti, tarihin her döneminde dünyanın en güçlü, ve en büyük devletlerini kurmuş büyük bir millettir. Ulusal Kurtuluş  Savaşının önderi, ve her Türk’ün gururu Atatürk devrim ve ilkelerinden ve geçmişi büyük zaferlerle dolu tarihimizden aldığımız güç ile her türlü engeli aşma ruh ve azminde olduğumuzu asla unutmayalım. Karamsarlığa yer vermeyelim, bu iradeyi sarsmayalım.

“Hayatın hiç bir anında karamsarlık nedir tanımadım” diyen Atatürk’ün bu sözünü bilinç altına tam yerleştirelim. Çanakkale Zaferlerini kutlar en içten saygılarımı sunarım.17.3.2017

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Kozan Şb. Bşk. AV. ZİHNİ ÇUBUKÇU