ADD Isparta Şubesi: 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ TÜRK DEVRİMİNİN BAŞLANGICIDIR

 

Bu gün Türk tarihinin en önemli günlerinden biridir. Bize bu Zaferi canlarıyla kazandıran şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Çanakkale Zaferi, emperyalist güçlerin bir yandan dünyayı yeniden paylaşmak, diğer yandan Osmanlı Devletini yıkarak, Türkleri Anadolu’dan atmak isteyenlerin planını bozan bir başarıdır. Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı‘nın seyrini değiştiren, tarihe “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözü ile yazılan büyük bir destandır. Tüm mazlum ulusların emperyalizme karşı ilk zaferidir.  15 lilerin zaferidir Çanakkale. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale‘nin sularında, Conkbayırı‘nda ve Anafartalar‘da atılmış ve bu zaferler daha sonra Türk ulusunu Mustafa Kemal önderliğinde Kurtuluşa taşımıştır. Senin benim olmadığı, bizim olduğumuz; yokluklar içindeki bir milletin, çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekün direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır.

İtilaf Devletleri, gemilerini Çanakkale Boğazından geçirerek, Çarlık Rusya kuvvetleri ile birlikte Alman ittifak cephesini bozguna uğratmayı hedefliyordu.

Düşman gemileri 18 Mart’ta Çanakkale Boğazı’nı geçemeyeceklerini acı bir şekilde anladılar. Fakat bir an önce İstanbul’u işgal etmek istiyorlardı. Denizden geçemeyeceklerini anlayınca, karaya çıkmayı denediler. Donanımlı gemileri, son model silahları ve sahip olduğu maddi olanakları, dünyanın çeşitli yerlerinden toplanmış askerleriyle, bir cepheden diğerine koşan yorgun Türk askerlerini yenmenin kolay olacağını düşünmüşlerdi.

Ancak  Vatan savunması yapan kahraman Türk askerleri, geceden Nusrat Mayın Gemisinin döktüğü mayınlar ve kıyı topçumuzun başarısı ile dev savaş makinelerini Çanakkale Boğazının serin sularına gömerken, denizden İstanbul’u işgal hevesleri de yok edildi.

25 Nisan 1915 başlayan kara savaşları, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Seddülbahir ve bütün cephelerde olmak üzere 8 ay 14 gün sürdü. Savaş, göğüs göğüse yapılıyordu. 500 metrelik bir alanı geçmek için 8-10 bin şehit veriliyordu. Türk Ordusu binlerce şehit verdi. Ama düşmanın Çanakkale’yi geçmesine izin vermedi. İngiliz, Fransız emperyalizmi ilk yarasını Çanakkale’de aldı. Savaş yorgunu askerlerimizi ayağa kaldıran güç, onların kendi vatanlarını savunuyor olmaları, geleceğimizi kuracak bir kumandanın, Mustafa Kemal’in olağanüstü önderlik yeteneği idi.

O Mustafa Kemal ki, Koçaçimen’de, Conkbayırı’nda cephanesi biten askerlere “süngü tak” emrini verdikten sonra “Ben size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum” diyerek tarihin kaderini değiştirmişti.

Çanakkale’yi geçemeyenler, Sevr Antlaşmasıyla Anadolu’yu paylaşmak, böylece Türkleri Anadolu’dan silmek istediler.

Türkleri Anadolu’dan atmak isteyen emperyalist güçler, şahlanan Türklük bilincini ve Anafartalar’da bir yıldız gibi doğan Mustafa Kemal liderliğini görmezden geliyorlardı.

Çanakkale savaşları dünyanın kaderini değiştirdiği gibi, yeni bir Türk kurtuluş savaşının doğmasına neden oldu. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti’ni yıllardır alt edemeyenler karşımıza türlü oyunlar koymaktadır. Sevr unutulmamış, her dönem hortlatılmaya çalışılmıştır. Önümüze getirilen anayasa değişikliği ile de egemenliğin kayıtsız şartsız millette olması yok sayılarak, bütün yetkilerin tek bir kişi de toplanması istenmektedir.

Cumhuriyet kuşakları olarak, Çanakkale’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç nesillere aktaracağımıza söz veriyoruz. Çanakkale zaferinin yaratıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ü Çanakkale tarihinden ve Türk Milleti’nin zihninden silmek isteyenler asla amacına ulaşamayacaklardır.

Ne mutlu bize ki şanlarla dolu bir tarihimiz, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir önderimiz var.

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Türk vatanının ve milletinin bölünmez bütünlüğünü dün savaş cephelerinde, bugün teröre karşı mücadelede savunan aziz şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Batuhan GÜLDİKEN

Atatürkçü Düşünce Derneği

Isparta Şube Başkanı